Milí jogíni – cestovatelé,
na následujících řádcích se dozvíte vše podstatné, zároveň zde budeme informace aktualizovat, proto sem nahlížejte průběžně 🙂 Pokud by vám tu nějaká informace chyběla, neváhejte se na nás obrátit. Cestu připravujeme spolu s Adamem, ale na Srí Lance budu fyzicky s vámi já, Adam s naší dcerkou zůstávají v Čechách. Už teď se velmi těším na naši cestu, doufám, že vy také 🙂 Letošní itinerář je pro cestovatele i milovníky oceánu a přírody, historie, přítomnosti a jógy. Vždy to funguje tak že u večeře si řekneme co nás čeká další den. Tak je to nejpříjemnější, protože nemusíte držete v hlavě žádny dlouhodobý plánek a jen si užívat přítomnosti. Všechny výlety, aktivity, společná jídla – to vše je čistě dobrovolné, když se budete chtít připojit, můžete. Když chtít nebudete, nemusíte. Ať je to pro všechny krásné, rozmanité a obohacující jako sama Srí Lanka 🙂
Kontakty
- magdalena@yogaholick.cz, +420 733 115 485
- telefonní čísla, které budete kontaktovat ze zahraničí si uložte v mezinárodním formátu s předvolbou +420
- aktivujte si roaming u svého mobilního operátora, vypněte si data, stáhněte si aplikaci whatsapp
Pojištění
Pojistné podmínky už máte . Jedná se o pojištění od společnosti Axa a produkt komfort, asistenční kartičky vám dám na letišti, ať je fyzicky máte u sebe.
Spolujízda
Před cestou se jako skupina uvidíme až na letišti. Pokud se chcete s někým svézt na letiště, můžete buď rovnou někoho kontaktovat na dále uvedeném odkazu nebo do tabulky připište že hledáte/nabízíte spolujízdu, ať se vám někdo může ozvat. Všechna jména a kontakty najdete tady.
Letenky a vízum
Svou letenku a vízum obdržíte e-mailem do 10. 4. (závisí na CK, kdy přesně je vystaví), v tuto chvíli jsou zakoupené a zaplacené a zaregistrované.
- Až letenky a vízum obdržíte, své údaje na těchto dokumentech prosím zkontrolujte, případné nesrovnalosti nám ihned dejte vědět!
- Letenku a vízum vytiskněte a mějte k dospozici i elektronicky offline (printscreen/aplikace) v telefonu.
- Ve vízu najdete odkaz na online arrival card – je potřeba tento vstupní dokument vyplnit – nejdříve 4 dny před odletem.
Pokyny k odletu
Letiště Václava Havla Praha
- Cestu na letiště si předem zkontroluje, v ulici Evropská probíhají stavební práce, což má vliv na provoz, ideálně ji objet 🙂
- Pokud Vás někdo veze, tak je to pro Vás nejjednodušší varianta. Dá se zaparkovat ve velmi těsné blízkosti terminálu 1, parkoviště P1, kdy parkování je na 15 minut zdarma, což na rozloučení s blízkými a pusu je dostatek času (máme vyzkoušeno mnohokrát).
- Pokud jedete autem, tak někde auto musíte nechat a pak se dostat na letiště. Nám přišlo nejvýhodnější a nejbezpečnější dojet na hlídané parkoviště www.goparking.cz, stání tam vyjde na 1490,- což když auto necháte někde na hlídaném parkovišti po Praze, nebude to stát o nic méně. Výhodou je, že si online uděláte rezervaci, vytisknete, přijedete, zaparkujete a pak už jen čekáte, až vás vyzvedne dodávka, která nás odveze přímo před terminál a zpět to samé, po příletu zase počkáte na řidiče a ten nás odveze zpět, přímo k autu.
- Třetí varianta je MHD, stejně jako dvě předchozí, tak i tuto jsme již měli tu čest párkrát otestovat. Trvá to hodinu. Z Černého mostu se dopravíte až na Zličín (metro B) a pak vylezete z krtka nahoru a nastoupíte na autobusovou linku č. 100. Po cca 18-ti minutách se ocitnete před terminálem 1. Cesta po Praze vás vyjde na 64,- (na a poté z) a pak doprava do Prahy.
Před odletem
Sraz: !!!18. 4. ve 13:30!!!
Kde: Terminál 1, hned vpravo za dveřmi u vstupu A. Přijeďte až přesně na čas, protože už takhle tam máme velkou rezervu. Poté si necháme odbavit zavazadla a vydáme se již přes pasovou kontrolu směrem k letadlu a pak už to znáte a kdo nezná tak se má na co těšit. 🙂
- 90 minut před odletem musíme být nejdéle u odbavovacích přepážek (pokud letíte poprvé, to je místo, kde vaše velké zavazadlo zváží, opatří cedulkou s číslem letu a Vaším jménem a odešlou do zavazadlového prostoru v letadle.
- U odbavovací přepážky obdržíte palubní lístek (slouží jako vstupenka na palubu letadla)
- Nejdéle 60 minut před odletem musíme projít bezpečnostní kontrolou – v první fázi kontrola pasů, za pasovou kontrolou je duty free zóna, kde si můžete nakoupit, pokud chcete a vydáme se k odletové bráně, kde přichází na řadu kontrola příručních zavazadel.
- Nástupní brána (gate) do letadla se otvírá 45 minut před odletem, zavírá se 20 minut před odletem, po tomto čase už do letadla nepouštějí, proto si čas hlídejte, ať se nezaseknete v obchodě a my neodletíme bez vás 🙂
Letíme
Tady se dočtete podstatné údaje k letům, které jsou uvedeny na letence. Údaje jsou uvedeny v místních časech.
Letíme se společností Emirates, tranzitujeme přes Dubaj.
1. Sektor: Praha (PRG) – Dubaj (DXB)
- datum: 18. 4.
- číslo letu: EK 140
- čas odletu: 15:40 (terminál 1)
- délka letu: 5:55 hodin
- čas příletu do DXB: 23:35
Tranzit – přestupový čas v Dubaji: 3:05 hodin
2. Sektor: Dubaj (DXB) – Kolombo (CMB)
- datum: 19. 4.
- číslo letu: EK 650
- čas odletu: 02:40
- délka letu: 4:25 hodin
- čas příletu do CMB: 8:35
3. Sektor CMB – DXB
- datum: 2. 5.
- číslo letu: EK 649
- čas odletu: 03:15
- délka letu: 4:15 hodin
- čas příletu do DXB: 06
Tranzit – přestupový čas v Dubaji: 2:35 hodin
4. Sektor DXB – PRG
- datum: 2. 5.
- číslo letu: EK 139
- čas odletu: 08:35
- délka letu: 06:25 hodin
- čas příletu do PRG: 13:00
Na sektoru PRG-DXB a zpět nás čekají 2 servisy (2x servírované jídlo), na sektoru DXB-CMB 1 servis, tedy o hladu ani žízni nebudete 🙂 K dispozici je vám plochá obrazovka pro každé sedadlo
Co zabalit a do čeho
Je to vlastně dost podobné jako kdyby jste jeli do Chorvatska, takže hlavně plavky a žádné zbytečnosti :-))) Počítejte s tím, že na Srí Lance je vysoká vlhkost vzduchu, teploty se budou pohybovat okolo 30 stupňů ve stínu. Na sluníčku může dojít k velmi rychlému spálení i u lidí, kteří normálně nejsou hořlaví 🙂
Doporučujeme
Dokumenty
- PAS (teoreticky je to to jediné s čím by se tam dalo letět, zbytek za pár korun lze nakoupit na místních tržnicích nebo krámcích, vlastně byste tam sehnali i ten pas 🙂 Foto svéhio pasu mějte s sebou v telefonu, stejně jako vízum, letenku.
- letenku
- vízum
- kartičku k pojištění ode mě dostanete na letišti
- mezinárodní řidičkcý průkaz
Ostatní
- Platební kartu (na místě z bankomatu si můžete pak vybrat dle libosti kolik budete potřebovat, bankomaty vydávají srílanské rupie
- Měna na Srí Lance: Srí Lanská rupie (100 LKR je cca 7 Kč), doporučuji vézt 200 – 500 USD nebo EUR a směnit až na místě (na letišti nebo ve směnárnách je to dost pobné i vzhledem k aktuálnímu kolísání) nebo vybrat přímo z bankomatu na místě, to je také možné.Kolik peněz potřebujete, to záleží na vás. Veškereé vstupné na společných výletech je hrazeno, stejně jako společné transfery. Ceny vzhledem k tamní ekonomické krizi dost kolísají, takže je možné, že mezitím, co toto píšu se a než to budete číst, se to změní, berte to orientačně. Pokud budete využívat tuktuk, ceny jsou různé (2000-3000LKR za jízdu kolem 15-20 minut), pivo si dáte za 250-600 LKR, káva 500 LKR, oběd 300 – 1000 LKR.
- power banka
- volné, vzdušné oblečení z přírodních materiálů.
- Dlouhý šátek do kterého se ženy mohou zahalit (ramena a kolena je dobré mít zakrytá) na posvátných místech, na výjimečně posvátných místech mužům nesmí být vidět kolena a chodí se zde bez bot.
- Moc oblečení vozit nemusíte, když se vám něco umaže, tak rychle vyperete, a pak vám vše během hodiny uschne na slunci.
- V horách teplota může kolísat – v noci 12 přes den kolem 23(25) stupňů, takže pro zimořivější mikinu a delší kalhoty na večer.
- Boty, na které jste zvyklí (někdo je schopen to celé odchodit v žabkách jiný v sandálech někdo zase preferuje boty s krytou špičkou). Naše doporučení jsou boty na chůzi po městě a cestování letadlem – na palubu společnosti Emirates volte obuv uzavřenou (klasické tenisky jsou úplně v pohodě, ne žabky ani sandály), na pobyt a pohyb po ostrově pak sandále a nebo žabky. Několikrát jsme si vyzkoušeli, že lézt po horách a skalách lze i v žabkách a když to nešlo v žabkách tak bez nich, takže si s tím tak hlavu nelámejte 🙂
- Opalovací krém – fakt to tam pálí, taky nejsme daleko od rovníku, ale stejně nás vždy překvapí, jak moc to peče. 🙂 Při výběru opalovacího krému se prosím pokuste nevybírat z chemických přípravků, čím více přírodní, tím více vám indický oceán a vaše kůže poděkuje 🙂 Pokud tápete, mrkněte třeba na produkty Butterbean. Faktor volte opravdu vysoký, alespoň 30, ačkoli v Evropě jste třeba zvyklí na nižší.
- Pláštěnku (občas může sprchnout, ale většinou to je takový déšť, že se v něm nikam nedá jít :). Já beru pláštěnku na elektroniku a knížky, na tělo to moc smysl nemá 🙂
- Láhev na pití – abyste ji mohli pravidelně doplňovat nosit sebou apod. Pitný režim v tomto podnebí je důležitější než jídlo! A také je podstatné udržovat hydrataci při cestách letadlem.
- Sluneční brýle + pokrývka hlavy (čepice/klobouk/šátek)
- Léky (pokud nějaké užíváte), s sebou doporučuji do osobní lékárničky endiaron pokud víte, že máte citlivější žaludek a chvíli vám trvá aklimatizace v novém prostředí, případně nějaká antihistaminika či léky na teplotu.
- Pomůcky na cvičení – je fajn přibalit cestovní podložku na cvičení – já mám 1mm z ekogumy a jezdí se mnou všude možně, dá se dobře zabalit a nezabere moc místa. Další variantou je vzít si svou podložku klasickou, ale připadá mi to zbytečné. Až dorazíme do vily na jihu, tak všechny pomůcky jsou k dispozici. Při cestách vnitrozemím se budeme věnovat hlavně cestování, ale pokud budete mít cestovní podložky a chuť, je možné, že se nám zadaří zajógovat už tam, uvidíme 🙂
- Info především k jihu – těsně po setmění se mohou objevit komáři, takže doporučujeme repelent, alespoň pro jistotu. Nejlépe se na osvědčil olej s citronelou – dá se pořídit na místě nebo si jej vezte už z domova, esenciální olej z citronely koupíte v každé bylinkové lékárně 🙂
- Adaptér – na cestu letadlem, ani do vily potřeba není, ale co se týká hotelů ve vnitrozemí, každý to má jinak a na Srí Lance se vyskytují celkem 3 typy zásuvek (D – nejrozšířenější, G, M) proto je dobré mít sebou adaptér univerzální cestovní (ačkoli já ho tam použila za celou dobu jen jednou a to na severovýchodě ostrova, kam teď nejedeme :), napětí je 230V.
- Wifi – je standardně k dispozici v hotelech, vile, kavárnách, jako u nás, jen je potřeba počítat s častějšími výpadky proudu, takže zřejmě budete často bez připojení (ale to není občas na škodu, ne? Dá se také pořídit místní sim karta a můžete pak pracovat přes hotspot.
- Voda z kohoutku není pitná – pijte balenou, ve vile pak bude k dispozici filtrovaná.
- Obchůdky, stánky, restaurace, bary, zkrátka místa k nákupům jídla a všeho možného jsou a je jich dostatek v celém průběhu cesty.
- Batoh na výlety někdo rád přibalí ještě plážovou tašku
- Ručníky jsou k dispozici, ale přibalte jeden svůj ručník na pláž a můžete jeden z mikrovlákna, může se vám cestou hodit, ale také nemusí 🙂
- Chcete-li, můžete vzít nějakou drobnost místním dětem.
Celé to zabalte do kufru, cestovní tašky nebo batohu (tak jak jste zvyklí), na člověka můžete mít (dle limitu společnosti Emirates) jeden normální cestovní kufr nebo tašku do 30 kg (toto zavazadlo odbavíte a uvidíte jej až na Srí Lance) + příruční zavazadlo do 7 kg (to si berete na palubu – pravidla k příručním zavazadlům najdete tady.). Doporučujeme kufr k odbavení (pokud máte nějaký na kterém vám hodně záleží a není stavěn na horší zacházení, omotat potravinářskou folií nebo kdybyste zapomněli tak tohle se dá za poplatek zabalit na letišti před odbavením.
- Do odbaveného zavazadla dejte vše co vydrží nějaký ten náraz. Oblečení, boty, rozhodně tam nedávejte foťáky, notebooky a podobné. Pokud máte powerbanku, ta do odbaveného zavazadla nesmí, převážejte ji v příručním, beztak se vám třeba bude hodit na cestu 🙂
- Do příručního zavazadla si vezměte ponožky, mikinu a případné věci na zahřátí. Někteří lidé lítají i v čepicích 🙂 A to kvůli klimatizaci. Někomu zima je, někomu zase nikoliv. Ženám doporučuj hydratační krém nebo pleťovou vodu v rozprašovači, protože klimatizace v letadle je často dost silná. Na palubě jsou k dispozici polštářky i deky a další drobnosti pro váš komfort.
!!! Nejdůležitější je nastudovat si přepravu tekutin v příručním zavazadle (sprchové gely, vůně, masti a podobné) na letišti v Praze to docela přísně kontrolují a to co neodpovídá, tak s vámi nepoletí. Lepší je tyto věci dobře zabalit a převést v odbaveném zavazadle.
Nealkoholické nápoje i dostatek alkoholických dostanete na palubě letadla a vše máte v ceně, takže stejně nepotřebujete vozit sebou 🙂
Na Srí Lance
Čas na ostrově v termínu naší cesty je + 3:30h, když se prospíte se v letadle a pak při přesunu autobusem, bude vám k aklimatizaci stačit 1 den, zvyknete si tu dobře a rychle 🙂 Pro návrt do Čech je dobré si vhradit ještě 1-2 dny volna po příletu.
Po příletu na Srí Lanku projdeme společně pasovou kontrolou, vyzvedneme zavazadla a nastoupíme do autobusu, který nás odveze do naší první destinace – Kandy. Tady, v Centrální provincii zůstáváme 2 noci, čeká nás výlet v okolí i čas, který můžete sami věnovat zkoumání místa. V Kandy společná jóga probíhat nebude. 21. 4. se přesouváme do provincie Uva (další výlet), opět na 2 noci (měníme nyní hotel, info k možnostem jógování tady teprve vyplyne) a 23. 4. se přesouváme do Jižní provincie, kde budeme zůstávat až do odletu a výlety budou i tady 🙂
Přejezd z letiště do Kandy je cca 120 km, časově 2,5 – 3 hodiny, doporučuji přibalit si něco malého k jídlu, v hotelu budeme začínat večeří a poslední jídlo na palubě letadla před přistáním v Colombu bude snídaně. Na celou cestu máme zajištěnu polopenzi, začínáme večeří v Kandy 19. 4., končíme večeří na jihu ve vile 1. 5.
Přejezd z Kandy do provincie Uva 3 – 4 hodiny.
Přejezd z provincie Uva do Jižní provincie 3 – 4 hodiny
Přejezd z Jižní provincie na letiště 2,5 hodiny
Časy snídaní a večeří doplníme blíže k odletu, stejně jako místa, kam se vydáme na výlety, ať toho teď nemáte plnou hlavu.
Adresa v Kandy: Kandy City hotel by Earl‘s – 37 Yatinuwara street, 20000 Kandy, Sri Lanka
Adresa v provincii Uva, oblast Ella: 88th Ella hotel – 21 Grand View, 66 Ella, Passara road, 90090 Ella, Sri Lanka
Adresa v Jižní provincii: Villa De Zoysa, Galle Road, Boossa, Srí Lanka
- pokud se na místě budete dopravovat tuk-tukem, stačí když řidiči řeknete „big white house“ a všichni vědí, kam vás mají dovézt 🙂
- mapa místa ubytování na tomto odkazu.
Ve vile
- Jógu praktikujeme každý den. Buď ráno v 7:30 nebo večer v 17 nebo 17:30, někdy 2x denně 🙂
- Snídaně je v 9:00, večeře v 19:00
- Podložky na jógu jsou na místě k dispozici, stejně jako bločky a bolstery, pásky na místě nejsou.
- Mezi lekcí a jídlem budete mít vždy čas na sprchu, nebojte 🙂
- Na své elektrospotřebiče do vily nepotřebujete síťovou redukci, pokud však plánujete dobíjet spotřebiče někde po cestě, případně v kavárnách, restauracích, redukci pro jistotu přibalte nebo poslouží power banka.
- Na Srí Lance jste pouze vy pánem svém času. Nejsme nijak organizovaná skupina, pokud chcete trávit čas společným programem budu ráda, pokud máte chuť jet se sami podívat na druhou stranu Srí Lanky, není problém. Ráda vám pomůžu něco vymyslet, naplánovat a pokusím se domluvit nejlepší cenu přes naše kontakty. Srí Lanka je o smlouvání, takže my sami jsme zažili, ta samá vzdálenost v dopravě může mít x různých cen, pokud nejedete vlakem či autobusem, tam je cena fixní a velmi nízká. To je to samé když chcete někam vyrazit tuk-tukem. Přijdete k řidiči a ptáte se za kolik vás odveze tam a tam, první reakce je zděšení 🙂 A tím uvidíte, zda je ten člověk schopen a ochoten smlouvat nebo nemá zájem. Co se týče ubytování, tak po celém ostrově funguje www.booking.com nebo www.airbnb.com a takhle se dají dělat rezervace i v ten den na danou noc – to jen pro ty, kteří se chtějí třeba na několik nocí vydat jinam.
- Taky můžete vyrazit vlakem až někam na sever což je za pár korun, ale připravte se, že cesta zabere opravdu spoustu hodin, proto si rozmyslete, jakou dovolenou chcete 🙂
- Vyhrazujeme si právo změnit či upravit program v průběhu naší cesty dle aktuální nálady, rozpoložení, energie, aktuální fyzické formy celé skupiny, ale vždy to budeme volit po kolektivní domluvě tak, aby soulad zůstal souladem a tento exotický výlet byl pro nás všechny nezapomenutelným zážitkem, tak jak vždy bývá.